Scroll Top

ADLİ BİLİŞİM FOTOĞRAF İNCELEME

Fotoğraf Orijinallik Doğrulaması

Fotoğraf görüntülerin gerçekliğinin araştırılmasıdır. Fotoğrafların gerçek olup olmadığını veya değiştirilip değiştirilmediğini tespit edilmesi, görüntü orijinalliğinde şüpheye neden olan anormallikler veya tutarsızlıkların incelenmesi, bu görüntülerin orijinal olup olmadığını veya manipüle edilip edilmediğini belirlenmesidir.

Fotoğraf görüntüsünde ekleme, silme ve değiştirme müdahalelerin yapılıp yapılmadığı yönünde incelemeler yapılmaktadır. Fotoğraf kaydın ilk üretildiği halini koruyup korumadığına dair tespitler yapılmaktadır.

Fotoğraf İyileştirme ve Netleştirme

Fotoğraf görüntülerin onarma, iyileştirme, belirginleştirme ve netleştirme sürecidir. Olaylara konu olmuş Güvenlik Kamerası, DVR, Fotoğraf makinesi, Cep telefonu, Tablet ile çekilen Fotoğrafların bozuk yada uzak noktadan çekilmesi sebebiyle istenilen bilgiye ulaşılamamaktadır. Alanında uzman Fotoğraf işleme personeli ile yapılan işlemler sayesinde bu görüntülerden istenilen bilgiye ulaşılabilmektedir. Fotoğrafların netleştirmesi, okunamayan araç plakalarının tespiti, yüzü belirlenemeyen şahsın tespitine dair çalışmalar yapılmaktadır.
Fotoğraflar üzerinde, görüntü karşılaştırma, fotoğraf kişi tespiti ve karşılaştırması, fotoğraf hangi cihaz ile çekildiğinin tespiti , fotoğraf hangi konum ve adresten çekildiğinin tespiti yapılmaktadır.